Bakan Kurum açıkladı! Dev projede yeni detaylar: Arsa tapuları ne zaman verilecek…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konut arsası ve iş yeri başvurularının başladığı İlk Evim Arsa İlk İş yerim projesinin detaylarını anlattı.

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle:

Açıklandığı ilk günden itibaren milletimizin teveccühüyle Proje karşılandı. Gerçekten yoğun bir başvuru süreci yaşadık. Bu süreçte vatandaşımızı doğru bilgilendirerek hakkaniyetli şekilde süreci sürdürüyoruz.

Nerede bir afet, deprem, sel olsa biz oradaydık. Hızlı şekilde konutları vatandaşlara teslim ettik. Konut projesine 7,5 milyon kişi başvurdu. İşlemleri tamamlanmış vatandaş sayısı da 4 milyon 442 bine ulaştı. Bizlere olan güven ve inancı bu noktada projeyi büyütmemizi ve toplumun tüm kesimlerini kapsıyor. Konut 250 bin olarak belirlenmişti. 2028 yılına kadar da 500 bin konut yapılacağını Cumhurbaşkanımız açıklamıştı. 100 bin arsa satışı yapacaktık. Talep ve isteklerle arsa sayısını Cumhurbaşkanımız 1 milyona çıkaralım talimatı verdi. Arsaya başvuran sayısı 67 bine ulaştı. İlk İş yerime de başvuru 20 bine ulaştı.

YÜZDE 40 ŞEHİR MERKEZİ, YÜZDE 60 İLÇE

694 ilçede bu sayıyı belirledik. Arsalarımızın yüzde 40’ını şehir merkezinde, kalan yüzde 60’ını da 694 ilçemizde belirledik. Sivas’ta Suşehri’nde ilçeden de talep var. Nüfusa kayıtlı olduğu ve ikamet ettiği ilçede yaşama arzusu içinde. İlçelerde vatandaşlarımız şu an yaşadığı ve memleketi olan illerde de planlama yapabilir. 1 milyonun 50 binini İstanbul’da belirledik. Ankara’da 100 bin altyapılı arsa, Konya, Gaziantep’te 55 bin. Kayseri’de de 25 bin olmak üzere şehirlerimize arsa durumuna göre dağıttık.

Müstakil olanlara proje desteği vereceğiz. 7 bölge için hazırlıklarımız var. Projelerden talep edecekler, inşaatlarını yapabilecekler.

Arsa değerlemelerini SPK onaylı ekspertiz firmalarınca yapıyoruz. Değerlemelerden de biz yüzde 40-50’ye varan sübvansiyon sağlıyor ve altyapısını yapıyoruz. 350 milyon metrekare arsa üzerinde yapılan değerlemelerle fiyatlar belirlenecek.

Ankara Gölbaşı’nda 350-500 metrekare arasında, müşterek parseller de 150 metrekare olacak. 280 bin lira arsa bedeliyle 2334 liradan başlayan 10 yıl vadeyle bunu ödeyebilecek.

Van’da müstakil 192 bin 500 liradan aylık da 1624 lira taksitle alabilecekler. Müşterek parselleri de 112 bin 500 lira fiyattan vatandaşlar erişebilecekler.

HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Altyapısı tamamlanmış arsalarda vatandaşlar imar planları çerçevesinde inşalarını gerçekleştirebilecekler. Bu manada da her türlü desteği vereceğiz.

Arsa ödeme fiyatları sabit olacak ve faizsiz şekilde ödeyebilecekler. Peşinatlar ödendikten sonra 108 ay vade kalıyor vatandaşımız faizsiz, sabit taksitle arsa bedellerini ödeyebilir.

Konutta olduğu gibi 16 bin lira Anadolu’da 18 bin lira da İstanbul’da hane halkı gelirinin altında olması gerekiyor. Arsaya başvuracakların üzerine kayıtlı ev ya da üzerine kat mülkiyeti kurulmuş, kat karşılığı verdiği zaman daire düşüyorsa böyle arsası varsa vatandaş başvuramıyor. Hisseli arsa varsa vatandaş başvurabiliyor. İş yerine başvuracaksa adına kayıtlı iş yeri olmaması gerekiyor.

Elimizde çalıştığımız bölgesel projelerimiz var. Projeleri vatandaşın talebi doğrultusunda vereceğiz. Vatandaş beğenirse ondan yapacak. Yapmazsa imar planına uygun şekilde salonu, mutfağı büyük olsun istiyorum derse de kendisi özgür bir şekilde müstakil parselde yapabilecek. Müşterekte de vatandaşlar anlaşarak yapabilecekler. Bazılarını kat karşılığı verebilecekler. Kat karşılığı belli oranda verilecek arsalarımız var. Müteahhit bulup ona verebilirler. Çoğunluk anlaştık, inşaatı kendimiz yapmak istiyoruz, yapımla ilgili destek verir misiniz derlerse destek vereceğiz.

İmkanı kısıtlı vatandaşlarımız, yeni hayata başlayacak gençlerimiz olacak. Burada iyi niyet çerçevesinde yürütülecek projedir bu. Altyapıları 2 yıl içinde tamamlayıp vermeyi planlıyoruz. Bazılarının altyapısı var.

İSTİHDAM HEDEFİ GİTTİKÇE ARTIYOR

Şehirlerin istihdamına katkı sağlamak istiyoruz. 250 bin konutun yapım maliyeti 422 milyar lira. İlk etaptaki istihdam büyüklüğü 100 bin kişi. İkinci etapla birlikte 200 bin kişiye ulaşıyor ve ekonomik büyüklük 2 trilyon liraya ulaşıyor. 250 sektörü tetikleyen bir sektör inşaat sektörü.

Tarım, turizm, sanayiyi bütün sanayiyi etkileyecek bir sektör. Biz şehirlerimizdeki üretim ve istihdamı artıracak adımlar atmak istedik. Aynı İlk Evimde olduğu gibi İlk İş yerimde de 50-200 metrekare büyüklüğündeki projemize başlayabilecekler. İnsanlara geleceğe dair güvenle bakabilecekleri ve orada aidat öder gibi iş yerlerine sahip olabilecekler. Oto tamircisi, tekstil atölyesi, elektronik işi yapabilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir