Avrupa’da otomobil satışlarında düşüş sürüyor

Avrupa Birliği’nde (AB) binek otomobil tescilleri Kasım ayında yüzde 20,5 düşerek 713 bin 346’ya indi ve üst üste beşinci ayda da aşağı yönde hareket etti.

AB otomobil tescilleri Kasım 2021’de yüzde 20,5 gerileyerek düşüşünü beşinci aya taşıdı ve toplam 713 bin 346’ya indi. Hacim bazında, bu sonuç 1993 yılından beri en düşük Kasım ayı rakamını işaret ediyor.

AB’deki piyasaların çoğunda çift haneli düşüşler gerçekleşirken, bunların arasında dört büyük piyasanın üçü yer aldı: Almanya (eksi yüzde 31,7), İtalya (eksi yüzde 24,6) ve İspanya (eksi yüzde 12,3). Fransa’da tesciller geçen ay yüzde 3,2 ile diğerlerine göre daha ılımlı bir düşüş gösterdi. AB’de tesciller söz konusu dönemde sadece Bulgaristan, İrlanda ve Slovenya’da arttı.

Yılın ilk 11 ayında, mikroçip darlığının araç üretimi üzerindeki etkisi, AB’nin araç tescillerinde yılbaşından bu yana gerçekleştirdiği performansını negatif bölgeye çekti (eksi yüzde 0,04) ve bu veri, 2020 yılının karşılaştırma amaçlı rekor düşük baz değerine rağmen gerçekleşti.

Ancak AB’nin en büyük dört piyasasının üçünde bu yılın Ocak-Kasım döneminde pozitif sonuçlar görüldü: İtalya (yüzde 8,6), İspanya (yüzde 3,8) ve Fransa (yüzde 2,5). Öte yandan, Almanya’da yeni araç tescilleri bir yıl öncesine göre daha da zayıfladı (eksi yüzde 8,1).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir