Avrupa'da gaz fiyatları üç ayın en düşük seviyesine geriledi

Londra Kıtalararası Borsası’ndan alınan verilere göre, Avrupa gaz fiyatları Pazartesi günü üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

Hollanda’daki TTF merkezindeki Kasım vadeli işlemleri erken işlemlerde megavat saat başına yüzde 7,8 kadar düşerek 144 euro’ya (140 dolar) geriledi. Bu 1 Temmuz’dan bu yana en düşük gün içi oldu. Fiyatlar daha sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı ve megavat başına 150 euro’dan işlem gördü.

OECD bölgesinde işsizlik oranı açıklandı

Geçen hafta, gaz fiyatlarında Eylül ayının başından bu yana görülen en keskin düşüşü gördü. Analistler, en az iki hafta daha sürmesi beklenen normalden daha sıcak havanın piyasaya bir miktar rahatlama getirdiğini söylüyor.

Ayrıca, Rusya’dan gelen gaz arzındaki azalmaya rağmen, Avrupa ülkeleri depolama tesislerini doldurmaya devam ediyor. Gas Infrastructure Europe’a göre yeraltı depolarındaki rezerv seviyesi zaten yüzde 91’e yakın seviyede gerçekleşti.

Depolama alanları büyük ölçüde sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) dolduruluyor ve akışları Bloomberg tarafından derlenen verilere göre şu anda en az 2016’dan bu yana en yüksek mevsimsel seviyelerinde seyrediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir