Avrupa otomobil endüstrisinin başı dertte! S&P şirketleri uyardı: "Winter is coming"…

S&P Global Mobility Avrupa Birliği’ndeki enerji fiyatları hızla yükselirken, sert bir kışın otomotiv sektörünün bazı bölümlerinde üretimi durdurabileceğini belirtti.

“Kış Geliyor” başlıklı S&P raporuna göre, Covid-19 salgınının ardından Ukrayna’daki savaş, özellikle yarı iletkenler konusunda otomotiv tedarik hatlarını gerdi.

“Sektör önümüzdeki aylarda enerji maliyetlerinden büyük baskıyla karşı karşıya kalabilir” ifadesinin yer aldığı rapora göre 2022’nin dördüncü çeyreğinden 2023’e kadar, Avrupa merkezli otomobil üretim tesislerinden üç aylık üretimin 4 ila 4,5 milyon adet arasında olacağı tahmin ediliyor. Ancak potansiyel fayda kısıtlamaları ile bu çıktı çeyrekte 2,75 milyon birime kadar düşebilir.

Bolat: Türkiye’ye bu sene 14 milyar dolar döviz getirdik

Araştırmacı, bölgenin otomobil üreticileri ve tedarikçileri için zorunlu enerji tayınını gerekçe göstererek Kasım’dan ilkbahara kadar önemli tedarik zinciri kesintileri öngördü.

Raporda “Bayi galerilerinde zaten düşük araç stoklarıyla mücadele eden bir endüstri için, ek bir kriz küresel ölçekte yetersiz kalabilir” ifadeleri yer aldı.

S&P Global Mobility malzeme ve hafif ağırlık ana analisti Edwin Pope, “Tedarik zincirine bakarsanız – özellikle presleme, kaynaklama veya ekstrüzyon yoluyla oluşan herhangi bir metalik yapının olduğu yerlerde – muazzam miktarda enerji söz konusudur. Bu şirketlerdeki toplam enerji kullanımı, bugün araç montajında gördüğümüzün bir buçuk katına kadar çıkabilir. Anekdot olarak, bu üretim kapasitesinin bir kısmının, şirketlerin dükkanlarını kapatacak kadar ekonomik olmaktan çıktığını duyuyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir