Avrupa Merkez Bankası’nda sıkılaşma çatlağı

Perşembe günü bir kez daha 75 baz puan faiz artıran Avrupa Merkez Bankası’nda (AMB) faiz artırım hızı ve bilanço küçültmesi konusunda görüş ayrılığı yaşandığı emareleri geliyor.

Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklara göre AMB üyeleri 75 baz puanlık faiz artışını oybirliği ile almadı, üç üye 50 baz puanlık faiz artışından yana oy kullandı.

Üyeler gelecekteki faiz artışlarına ilişkin işaret vermemeyi de tartıştı.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, bazı AMB üyelerinin “nötr faize ilerlemeye” yönelik bir değerlendirmenin metne konulmasını tartıştığını belirtirken bu görüşün “faiz artışında yavaşlama olarak yanlış anlaşılmaya yol açabileceği” endişeleri de dile getirildi.

AMB karar metninde gelecek toplantılarda faiz artışlarının süreceği belirtilirken artışların boyutuna dair bir sinyal verilmemişti.

Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre AMB bilanço küçülmesi başlangıç tarihini aralık ayında açıklamayı planlamıyor.

Haber üzerine İtalyan 10 yıllık getirisi 33 baz puan gerileyerek yüzde 4’ün altına indi.

AMB Başkanı Christine Lagarde Aralık ayında üyelerin bilanço küçülmesini tartışacağını ve ana ilkeler üzerinde karar alınacağını bildirmişti.

Lagarde: Yavaşlama derinleşecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ekonomik aktivitenin 3. çeyrekte önemli ölçüde yavaşladığını ve muhtemelen 4. çeyrekte ve 2023’ün 1. çeyrekte daha da yavaşlayacağını belirtmişti.

AMB’nin faiz kararını açıklamasının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında Lagarde, “Bu yılın geri kalanında ve gelecek yılın başında daha fazla zayıflama bekliyoruz” dedi.

Lagarde, ekonomik büyüme görünümüne yönelik risklerin “açıkça aşağı yönlü” olduğunu belirtti. Ukrayna savaşına atıfta bulunan Lagarde, arz yönlü sıkıntıların daha da kötüleşebileceğini öngördü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir