Avrupa Birliği'nde rüzgar ve güneşten rekor elektrik üretimi

İklim düşünce kuruluşları E3G ve Ember tarafından yayınlanan rapora göre Avrupa Birliği’nin (AB) 27 üye devletinden 19’u Mart ayından bu yana rekor rüzgar ve güneş enerjisi üretimine ulaştı.

Rüzgar ve güneş enerjisiyle bu yıl Mart-Eylül ayları arasında AB genelinde 345 TWh elektrik üretildi. Bu, yıllık yüzde 13’lük rekor bir artışa karşılık geliyor.

İngiltere merkez bankası tahvil satışı erteleme iddialarını yalanladı

Rapora göre, rüzgar ve güneş enerjisi, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlatmasından bu yana AB’nin elektrik karışımının rekor bir yüzde 24’ünü oluşturuyor .

Polonya, yıllık yüzde 48,5 ile en büyük yüzde artışına sahipken, İspanya 7,4 terawatt saat (TWh) ile en büyük mutlak üretim artışını kaydetti. İspanya’nın yenilenebilir üretimi tek başına ithal gaz maliyetlerinde 1,7 milyar Euro’dan (1.7 milyar dolar) kaçındı.

Ancak düşünce kuruluşları, bloğun yenilenebilir enerji potansiyeline ulaşmak için daha alınması gereken uzun bir yol olduğu konusunda uyardı. Fosil gaz, aynı dönemde AB’nin elektriğinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyordu ve maliyeti yaklaşık 82 milyar euro (80.7 milyar dolar) oldu.

Ember’in kıdemli analisti Chris Rosslowe yaptığı açıklamada, “Rüzgar ve güneş zaten Avrupa vatandaşlarına yardım ediyor. Ancak gelecekteki potansiyel daha da büyük.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir