Asya borsaları ‘ABD enflasyonunun ardından’ düşüyor

Cuma günkü işlemlerde Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri ABD’den gelen rekor enflasyon sonrası geriledi.

ABD’de 40 yılın zirvesine çıkan enflasyon verisi sonrası endeksler sert düşüş gösterdi.

Ülkede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ocakta aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 7,5 artarak piyasa beklentilerinin üzerine çıktı. Analistler, son verilerin ABD Merkez Bankasının enflasyon ile mücadelede daha “agresif” hareket edeceğine dair beklentileri artırdığını belirtti.

Çin ana karasında Shenzen ve Şanghay endeksleri geriledi. Güney Kore Kospi ve Avustralya Borsası S&P/ASX 200 endeksleri negatif bölgede seyretti.

Japonya borsası tatil sebebiyle kapalı.

Çin’de 56’sı yurt içi kaynaklı 101 Kovid-19 vakası tespit edildi

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Guangşi Cuang Özerk Bölgesi’ne bağlı Baise şehrinde 33, Liaoning eyaletinin Huludao şehrinde 21, eyalet merkezi Şenyang’a 1 ve Guicou eyaletinin Tongrın şehrinde 1 yerel vaka görüldü.

Son 24 saatte yurt dışı kaynaklı 45 vakanın kayıtlara geçtiği Çin’de virüse bağlı can kaybı yaşanmadı. Kovid-19 salgınında ilk vakaların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne kadar 106 bin 764 vaka tespit edildi, 4 bin 636 kişi hayatını kaybetti, 1424 hastanın tedavisi sürüyor.

Yurt içi kaynaklı vakaların görüldüğü eyalet ile şehirlerde salgın kontrol ve önleme tedbirleri uygulanmaya devam ediliyor.

Çin, Kovid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisi uyguluyor. Bu strateji karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri içeriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahale ve yarattığı maliyet açısından zaman zaman tartışmalara yol açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir