Apple AB’nin şarj cihazı standardına uyum sağlayacak

Apple, elektronik cihazların USB-C olarak bilinen ortak bir şarj standardına sahip olmasını zorunlu kılan Avrupa Birliği yasasına uymak zorunda kalacağını doğruladı.

Apple’ın Küresel Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, Salı günü Wall Street Journal Tech Live konferansında yasayla ilgili yaptığı açıklamada, “Açıkçası uymak zorunda kalacağız” dedi.

Pazartesi günü, AB üye ülkelerinden bakanlar ortak şarj yasasına nihai onayı verdi; bu, 2024 yılına kadar cep telefonları ve tabletler de dahil olmak üzere elektronik cihazların USB-C şarjını desteklemek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Avrupa Konseyi’nin onay damgası, diğer AB yasama organlarının, yaklaşık 10 yıldır yapım aşamasında olan yasa lehinde oy kullanmasının sonrasında geldi.

Apple’ın iPhone modeli tescilli Lightning şarj cihazını kullanıyor ancak kabul edilen AB yasalarına göre, iPhone’un USB-C şarj girişini desteklemesi gerekecek.

Joswiak, Apple’ın bayrak gemisi olan akıllı telefonuna USB-C’yi ne zaman tanıtacağını söylemese de, AB yasalarına göre bunun 2024 yılına kadar gerçekleşmesi gerekiyor.

Apple cihazları küresel çapta USB-C şarjı destekleyebilir

Analistler, 2023’te piyasaya sürülmesi planlanan iPhone’ların USB-C şarj ile donatılabileceğini ve Apple’ın bu standardı yalnızca Avrupa Birliği’nde değil, küresel olarak tanıtmasının muhtemel olduğunu değerlendiriyor.

AB milletvekilleri, tüketicilerin her cihaz satın aldıklarında yeni bir şarj cihazı satın almaları gerekmediğinden, kuralların israfı azaltacağını savunuyor. AB, bunun yeni şarj cihazlarının üretimini ve sonrasında çöpe atılmasını azaltacağını söyledi.

Joswiak, iki tarafın “bazı anlaşmazlıkları” olduğunu kabul ederek, şarj cihazı yasası için AB’yi eleştirdi.

Joswiak, “Bu kadar kısıtlayıcı bir iktidar olmasaydı bunun hem çevre için hem de müşterilerimiz için daha iyi olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir