AMB Üyesinden Ekim toplantısı için şahin mesaj

AMB Yönetim Kurulu Üyesi ve Slovenya Merkez Bankası Başkanı Bostjan Vasle verdiği bir mülakatta 75’er baz puanlık artırımlarla faizlerin ‘kısıtlayıcı veya genişleyici olmayan’ bir seviyeye yaklaşacağını belirtti. Vasle bu yaklaşımın bankanın bilanço daraltma adımını da tartışmaya açacağını bildirdi.

Vasle “Nötr faiz seviyesine ulaştıktan sonra para politikasında normalleşme adımı olarak varlık alımları tartışılacak. Bilançonun muhtemelen 2023’te daraltılmasını değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

AMB’nin yüzde 10’a yakın seyreden enflasyonu dizginlemek için gelecek hafta gerçekleşecek toplantıda 75 baz puanlık faiz artışına devam etmesi bekleniyor.

Bu yönde adımı destekleyen tek isim Vasle değil. Litvanya, Letonya ve Avusturya Merkez Bankası Başkanları da 75 baz puan artış bekleyen isimler arasında.

Enflasyonun gittikçe artan şekilde geniş çaplı olmaya başladığına dikkat çeken Vasle gelecekte açıklanacak verilerin bankanın kararlarını belirleyeceğini söyledi.

Vasle “Slovenya’da yüzde 70’ten fazla üründe fiyat artışı yüzde 5’i aştı ve yukarı yönlü riskler azalmış değil” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir