“AMB resesyon riskine rağmen faiz artışına devam edecek”

Ankete katılan ekonomistler, resesyon riskine rağmen faiz artışlarının devamını bekliyor.

AMB’nin mevduat faizinin 2023’ün Mart ayına kadar yüzde 2,5’e ulaşması bekleniyor. Önceki ankette bu beklenti yüzde 1,5’ti. Ankete göre AMB 27 Ekim’deki toplantıda 75 baz puan, Aralık’ta 50 baz puan faiz artırımına gidecek.

Anket katılımcılarının üçte ikisi yetkililerin fiyat artışıyla mücadele getiri eğrisinin geride kaldığını belirtti. Yine ankete göre 19 üyeli Euro Bölgesi’nde olası resesyon faiz artışlarını durdurmayacak.

Ankete katılan bir analist faiz oranlarının Temmuz itibariyle indirilmesi gerektiğini belirtti. Ancak medyan tahmin ilk indirimin 2024’te geleceği yönünde.

ING Ekonomisti Carsten Brzeski “Resesyon yaklaşırken, İngiltere piyasalarında çalkantı yaşanırken finansal risklerin olduğu bir ortamda AMB dikkatli hareket etmek zorunda. AMB’nin enflasyonla mücadelede kararlı duruşu ve faiz artışını erken sonlandırmak arasında bir denge sağlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşı gibi risklerin olduğu ortamda bankanın parasal sıkılaşmanın miktarını ayarlaması riskli olacak. Bazı banka yetkilileri faiz oranlarının nötr seviye olan yüzde 2 civarına çıkmasını istiyor.

Swedbank Ekonomisti Nerijus Maciulis enflasyonun önümüzdeki aylarda ‘rahatsız edici derecede’ yüksek olacağını, gelecek yıl ise sert biçimde düşeceğini belirterek AMB’nin çok fazla sıkılaşmasının ‘olası’ olduğunu belirti.

Faiz artışlarının yanı sıra 5 trilyon euro’luk bilançonun ne zaman daraltılmaya başlayacağı tartışması da sürüyor. Çoğu ekonomist sürecin 2023’ün 3. çeyreğinde başlamasını bekliyor. Intesa Sanpaolo Ekonomisti Luca Mezzomo bilanço konusunda daha fazla detayın Aralık ayında gelebileceğini öngördü.

Anket katılımcılarına göre enflasyonist baskılar, Ukrayna-Rusya savaşı, tedarik zinciri sıkıntıları ve pandeminin yeniden canlanma riski Euro Bölgesi ekonomisi için en büyük tehditler olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir