AMB/Kazaks: Faiz artışı gelecek yıl da sürmeli

Aynı zamanda Litvanya Merkez Bankası Başkanı olan Kazaks bölge ekonomisinde yavaşlamaya rağmen enflasyonun muhtemelen yüksek kalmaya devam edeceği gerekçesiyle şahin açıklamalar yaptı.

Kazaks bu ay 75 baz puan, Aralık’ta da verilere bağlı olarak 50 veya 75 baz puanlık faiz artışından yana olduğunu dile getirdi.

Washington’da konuşan Kazaks “Şu anki trende bakınca bu yıldan sonra artışlara ara vermek için neden görmüyorum. Artış hızı biraz yavaşlayabilir” dedi.

Konuşmasında AMB’nin büyük bir bilanço tutmaya ihtiyacı olmadığını belirten Kazaks, “Eğer para politikamızı sıkılaştırıyorsak, tüm enstrümanların aynı yönde hareket etmeleri gerekli” dedi.

Geçen hafta Belçika Merkez Bankası Başkanı Pierre Wunsch yüzde 2’lik hedefin 5 misli üzerindeki enflasyonu dizginlemek için mevduat faizinin şu anki yüzde 0,75 seviyesinden yüzde 3’e yükselmesinin rasyonel olabileceğini belirtmişti. Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot da nötr faize ulaşana kadar faizlerin yavaş biçimde artmaya devam etmesi gerektiğini söylemişti.

Kazaks ekonomiye yönelik pozitif şoklardan ziyade negatif şokların daha olası olduğunu belirterek “Büyümeye yönelik riskler aşağı, enflasyona yönelik riskler de yukarı yönlü” yorumunu yaptı.

AMB’nin Aralık ayı projeksiyonlarında resesyon öngörülmemesinin “pozitif sürpriz” olacağını belirten Kazaks resesyona dair “Asıl soru bunun ne kadar derin ve ne kadar uzun süreli olacağı ve para politikası patikasını nasıl etkileyeceği. Şu an faiz artışları konusunda çok endişeye gerek yok. Ancak faiz arttıkça miktarı konusunda daha temkinli olmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir