AMB agresif faiz artışına devam etti

AMB Eylül toplantısının ardından Ekim toplantısında da 75 baz puanlık faiz artışı yaptı.

Ana refinansman oranı yüzde 2, marjinal borç verme imkanı yüzde 2,25 ve mevduat faizi yüzde 1,50 seviyesine yükseldi. Böylece mevduat faizi 2 katına çıkarak 10 yıldan uzun sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de bu yöndeydi.

Banka fiyat baskılarının son aylarda yayıldığını, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve uzun bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceğini belirterek faizleri daha da artırmayı öngördüğünü açıkladı. Faiz kararlarının toplantı bazında alınacağı vurgulandı.

Yetkililer ayrıca TLTRO olarak bilinen bankalara sağlanan 2 trilyon euro’dan fazla ultra ucuz pandemi dönemi kredilerinin şartlarını sıkılaştırdı. TLTRO faizlerinin 23 Kasım’dan itfa tarihine kadar ortalama politika faizi olacağı duyuruldu.

Euro Bölgesi’nde enflasyon geçen ay yüzde 10 ile AMB’nin yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde gerçekleşmişti. AMB yüksek enflasyon nedeniyle son 3 toplantısında faiz artışı yaptı.

“Ekonomi muhtemelen daha da yavaşlayacak”

Karar sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan AMB Başkanı Christine Lagarde faiz oranlarını daha artırmayı ve orta vadeli enflasyon hedefini yakalamayı umduklarını söyledi.

Lagarde beklenmeyen ve sıradışı bir şekilde artan enflasyonla TLTRO aracını kullanarak normalleşme sürecini kalıcı hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Lagarde ekonomiye yönelik risklerin ‘açık şekilde’ aşağı yönlü olduğunu, enflasyon görünümüne ilişkin risklerin yukarı yönlü olduğunu ifade etti. Ekonominin 3. çeyrekte kaydadeğer şekilde yavaşladığına dikkat çeken Başkan, yavaşlamanın muhtemelen yılın son çeyreğinde ve gelecek yıl ilk çeyrekte derinleşeceğini belirtti.

Para politikasında normalleşmenin henüz tamamlanmadığını belirten Başkan faiz artış patikasının verilere bağlı olacağını vurgulayarak “Daha fazla faiz artışı olası ama zamanı ve sıklığı henüz belirsiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir