Amazon’da sendika tartışması

New York eyaletinin başkenti Albany’deki Amazon’da, çalışanlar ile sendika arasında tartışma yaşanıyor. Amazon çalışanları, 1 Nisan’da Staten Island’daki Amazon çalışanları tarafından kurulan Amazon Labor Union’a (ALU) katılma konusunda oylama yaptı. 949 işçi arasından 612 işçi oylamaya katılırken, çalışanlar 206 kabul ve 406 ret oyu ile sendikaya katılmama kararı aldı. Oylama sonuçları henüz Amerikan Ulusal Sendika İlişkileri Kurulu tarafından da onaylanmadı.

ALU Başkanı Chris Smalls, oylama sürecinin adil olmadığını belirterek sendikanın sonuca karşı çıkabileceği sinyalini verdi. ALU avukatları Amazon’u, 27 ayrı vakada, Wagner yasası olarak da bilinen 1935 Ulusual İşçi İlişkileri yasasını ihlal etmek ile suçluyor.

Smalls oylamaya ilişkin “Oylama sırasındaki gözlemciler dahil olmak üzere çalışanların işten çıkarılmak ile tehdit edildiği düzmece bir oylamaydı” değerlendirmesini yaptı.

Sendika, çalışma temposunun hızlı olması nedeniyle yaralanma oranının yüksek olduğunu ve çalışanların tükenmişlik sendromu yaşadığına dikkat çekti.

Yönetim sonuçtan memnun

Amazon sözcüsü Kelly Nantel, “Albany’deki ekibimizin sesini duyurabildiği ve bizimle doğrudan iletişim kurmayı tercih ettiği için memnunuz. Diğer konumlarda olduğu gibi, Albany’deki ekibimizle de doğrudan çalışmaya devam ederek, Amazon’u her gün daha iyi hale getirmeyi sürdüreceğiz” şeklinde duyurdu.

Diğer yandan Amazon’un, bir ay önce, oylamanın yapıldığı depoda çalışanların maaşlarına zam yaptığı belirtildi.

Protestolar olmuştu

Kısa bir süre önce, Amazon’un California, Illinois ve Georgia eyaletlerinde bulunan bazı tesislerinde, çalışma şartları ve maaşlar hakkında protestolar düzenlenmişti. Sendikanın kurulduğu Staten Island deposunda ise iki hafta önce yangın çıkmış, gündüz vardiyasında çalışanlar evlerine dönerken, yangın kontrol altına alındıktan sonra, gece vardiyasında çalışmak için gelenlerin bir kısmı duman nedeniyle çalışmayı reddetmişti. Bunun üzerine Amazon, 100 çalışanını süresiz olarak ücretsiz izne çıkarmıştı.

Sendikalaşma dalgası

Amazon’un dışında, yakın zamanda Starbucks, Apple ve Google çalışanları da sendikalara üye olmuştu. Workers Union sendikası, kendisine katılan Starbucks çalışanları için, grev ve benzeri aktiviteler sonucu maaş almamaları durumunda kayıplarının karşılanması için 1 milyon dolarlık fon oluşturmuştu.

Çalıştığı Starbucks şubesinin sendikaya katılmasına yardımcı olan Laura Garza’ya, neden bu şekilde bir “sendikaya katılma dalgası” yaşandığı sorulduğunda, durumun pandemi ile ilgili olduğunu belirtmişti.

Apple’da işverenin sendika karşıtı tutumu nedeniyle çalışanların sendikalaşma süreci yavaş ilerlerken Google Fiber’in Kansas City’deki çalışanları ise Alphabet Workers Union sendikasını kurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir