Altında zayıf dolar etkisi

Altın, zayıflayan dolar ve gerileyen tahvil getirilerinin küresel ekonominin resesyona gireceğine dair endişeleri artırmasıyla yükseldi.

Haftanın ikinci gününde spot piyasada altının onsu 1.660 doları gördü.

Dolar ve faizlerle negatif korelasyona sahip olan metal rekor seviyelere yakın seyreden dolar tarafından baskılanmaya devam ediyor.

Spot altın bu yıl dalgalı bir seyir izlemiş ve Fed’in agresif para politikası sıkılaştırması ve yatırımcıların ABD dolarına sığınmaya yönelmesiyle Mart ayında gördüğü zirvesinden yüzde 20 değer kaybetmişti.

İngiltere yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın Liz Truss’ın kamu maliyesinde düzeni yeniden sağlamaya yönelik tartışma yaratan programından geriye kalanları parçalama hamlesi Pazartesi günü sterlin ve tahvil getirilerinin ABD doları ve tahvil getirileri karşısında değer kazanmasına neden oldu. Bu hamle altının son seansta yüzde 1,5 yükselmesine neden oldu.

Spot altın, Fed’in enflasyonu bastırmak için şahin bir politika izlemeye devam edeceği endişelerinin değerli metal baskılamasıyla hala ayın en düşük seviyesinin yakınında işlem görüyor. Öte yandan Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ülkenin Sıfır Kovid stratejisinde yavaşlama olabileceğine ve kötü durumdaki gayrimenkul sektörüne daha fazla destek sağlanacağına dair bazı işaretler sağladı.

Oanda Europe Kıdemli Piyasa Analisti Craig Erlam, “Son ekonomik veriler fazla iyimserlik için bir neden sunmadı ancak merkez bankalarının terminal faiz oranlarında çok uzakta olmamasıyla birlikte bu durum önümüzdeki aylarda değişebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir