Altında şahin Fed etkisi

Altın, Fed ve diğer merkez bankalarının enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentileriyle altı haftanın en düşük seviyesine geriledi. Gümüş, iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın, dolar ve hazine tahvillerinin getirilerinin yükselmesinin faizsiz değerli metalin cazibesini düşürmesiyle değer kaybını beşinci güne taşıdı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Çarşamba günü ABD merkez bankasının gösterge oranını 2023’ün başına kadar yüzde 4’ün üzerine yükseltmesi ve yıl sonuna kadar orada bırakması gerektiğini söyledi. Bu, son dönemde Fed yetkililerinden gelen şahin mesajların sonuncusu oldu.

Politika yapıcılar enflasyonu kontrol altına alma mücadelelerini hızlandırırken, para piyasaları da Ekim ayına kadar Avrupa Merkez Bankası’nın 125 baz puanlık sıkılaştırma yapacağını fiyatlıyor. Küresel çapta daha fazla parasal sıkılaşma görünümü, altının Ağustos’ta art arda beşinci ayında da değer kaybetmesine neden olurken bu son dört yılın en uzun düşüş serisi oldu.

Öte yandan diğer metallerde de düşüş gözleniyor. Gümüş, güçlü dolar ve ekonomik yavaşlamanın yarattığı zayıf endüstriyel talep gibi nedenlerle yılbaşından bu yana yüzde 18 değer kaybederken iki yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir