Altında şahin Fed baskısı

Altın, beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyonunun daha agresif faiz artışlarına işaret etmesinin ardından haftalık bazda kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın, bu hafta güçlü gelen ABD ekonomik verileri ve İngiltere Merkez Bankası’nın acil destek paketini Cuma gününe dek kaldırma hamlesi de dahil olmak üzere doları yükselten çok sayıda faktör nedeniyle baskı görmeyi sürdürdü.

Altın, İngiltere hükümetinin son haftalarda piyasaları alt üst eden kapsamlı vergi indirim paketiyle ilgili bir U dönüşü yapabileceğine dair haberler desteklense de bu haftayı yüzde 1’den fazla kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

ABD’den gelen beklentilerden güçlü veriler dolar üzerinden fiyatlanan ve güçlü dolara karşı savunmasız olan geleneksel güvenli limanın cazibesini azaltmayı sürdürüyor.

ABD’de ÜFE ve TÜFE beklentilerin üstünde geldi

Çarşamba günü, ÜFE verileri beklentiler aşarken Perşembe günü çekirdek enflasyonun da beklentilerin üzerinde gelerek 40 yılın en yüksek seviyesine tırmanması Fed’in kalıcı enflasyonu soğutmak için faiz artışlarına devam etme olasılığını güçlendirdi.

Geçtiği bir bilgi notunda, “ABD Eylül enflasyonu önümüzdeki günlerde muhtemelen değerli metalin üzerinde baskı kuracak” diyen Commonwealth Bank of Australia Emtia Analisti Vivek Dhar, “Altın 2023 ilk yarısında 1625 dolara gerilemeden önce 2022’nin son çeyreğinde 1650 civarında dengelenebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Fed yetkilileri yakın gelecekte faiz oranlarını kısıtlayıcı bir seviyeye yükseltmeyi taahhüt etseler de, bazıları riski azaltmak için artışların ayarlanmasının önemini vurguladı. Fed’in bu yıl gerçekleştirdiği agresif faiz artışları altının cazibesini azaltmış ve Mart ayında görülen yılın en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 20 değer kaybetmesine oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir