Altında gözler ABD enflasyonunda

Wall Street borsaları Salı günü teknoloji hisseleri öncülüğünde yükselirken, tahvillerdeki satış dalgası duruldu.

Dow Jones yüzde 1,06, S&P 500 yüzde 0,84, Nasdaq 100 endeksi de yüzde 1,21 yükselişle günü tamamladıktan sonra bu sabah itibarıyla vadeli işlemlerde yukarı yönlü seyir devam ediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi de yüzde 1’in üzerinde yükselişle iki haftadan uzun bir sürenin en yüksek düzeyine çıktı. Yükselişte Japon hisseleri ile Hong Kong’da işlem gören teknoloji şirketleri etkili oldu.

Çin’de devlet destekli fonlar Salı günü hisse senedi piyasasında alıma geçerek müdahale etmiş, gün içinde yüzde 2,4 düşen CSI 300 endeksi kayıplarının bir kısmını telafi ederek yüzde 0,6 ekside kapanmıştı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün bir ara yüzde 1,9686 ile 2019’dan bu yana en yüksek düzeyine çıktıktan sonra bu sabah yüzde 1,94 seviyelerinde. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,11 düşüşle 1.174’e geriledi.

Kremlin: Ukrayna konusunda güvence verilmedi

Önceki gün Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirmek üzere Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Putin’in bölgedeki gerilimi tırmandırmayacağı konusunda kendisine güvence verdiğini açıklamıştı. Putin’in kendisine hangi konularda güvence verdiğine ilişkin ayrıntı paylaşmayan Macron, görüşmenin hedefine ulaştığını belirtmişti.

Ancak Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, iki liderin görüşmede bir anlaşma sağlamadıklarını söyledi. Sonrasında Berlin’e geçen Macron, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile yapılacak görüşme öncesinde ortak basın toplantısı düzenlendi.

Scholz toplantıda, “Ortak hedefimiz Avrupa’da savaşı önlemektir.” dedi.

Macron ise “Rusya ile farklı formatlarda diyaloğu sürdürmemiz lazım” diye konuştu.

ABD Senatosu ise olası bir yaptırım yasasının Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme kararını nasıl etkileyeceği konusunda bölünmüş durumda. Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, “Putin’in Senato’dan çıkacak bir yasa nedeniyle geri adım atacağını düşünmüyorum” dedi. Kuzey Akım 2’nin hemen kapatılması gerektiğini savunan McConnell, ABD Başkanı Joe Biden’ın halihazırda yaptırımları devreye sokma yetkisine sahip olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.