Altında dikkatler ABD enflasyonuna çevrildi

Altın, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) hafta sonuna kadar acil piyasa desteğinin kaldırılmasına ilişkin açıklamalarının traderları şaşırtarak yatırımcı duyarlılığını kırılgan hale getirmesinin ardından Asya’da yatay seyretti.

Spot altın, Fed’in aralıksız faiz artırımları ve daha agresif para politikası sıkılaştırma beklentileri nedeniyle Mart ayında gördüğü yılın en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 19 düştü.

Geleneksel güvenli liman jeopolitik gerilimler ve merkez bankalarının fiyatlar üzerindeki enflasyonist baskıları gidermek için daha fazla adım atacağına dair endişelerle 1700 dolar seviyesinin oldukça altında işlem görüyor.

BOE Başkanı Andrew Bailey’nin fon yöneticilerine sahip oldukları ve sürdüremeyecekleri pozisyonları piyasa desteği durdurulmadan önce hafta sonuna kadar elden çıkarmaları yönündeki uyarısı değerli metal üzerindeki baskıyı artırarak tahvil getirileri ve doların yükselmesine neden oldu.

Geleneksel olarak dolar ve faizlerle negatif korelasyona sahip olan faizsiz metal, Salı günü yüzde 0,9 gerilemeyle seansı kayıpla kapattı.

Piyasanın dikkati bu hafta Perşembe günü yayımlanacak Fed’in gelecekteki faiz artış patikasına dair ipuçları verebilecek ABD enflasyon verisinde olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir