Altında agresif Fed baskısı

Altın, geçtiğimiz hafta 1700 doların altına gerilemesi sonrası güçlü gelen ABD istihdam verilerinin ardından Fed’in agresif faiz artışlarına devam edeceğine dair endişelerin yoğunlaşmasıyla Asya’da düşüşünü sürdürdü.

Değerli metal geçtiğimiz hafta Temmuz’dan bu yana en büyük haftalık yükselişini kaydetmişti. Altın, işsizlik maaş başvurularını gösteren ABD verileri sonrası güvenli varlıklara talebin azalmasından önce daha büyük bir haftalık yükselişe hazırlanıyordu.

Cuma günü gelen tarım dışı istihdam verileri, işsizlik oranının tarihi en düşük seviyelere dönmesiyle birlikte güçlü bir iş gücü piyasasına işaret ederek Fed’in şahin bir para politikası yolunda devam edeceği ihtimalini güçlendirdi. Açıklanan veriler sonrası dolar ve tahvil getirileri yükselerek altın üzerinde baskı yarattı ve değerli metal yüzde 1,3 değer kaybetti.

Art arda gelen faiz artışları yıl boyunca altın üzerinde baskı kurarken Mart ayında gördüğü yılın en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 17 gerilemesine neden olmuştu.

“İstihdam verisi Fed’e parasal sıkılaşmaya devam etmesi için daha fazla geçerli neden verebilir ve bu değerli metalin cazibesini azaltabilir” diyen Commtrendz Risk Yönetim Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Altın, güçlü destekle karşılanacağı 1650 dolar seviyesine yöneldi” değerlendirmesinden bulundu.

Ağustos ayında beklenenden daha sıcak gelen enflasyon verisinin, gelecek yıl içinde faiz artırımlarına bir son verebileceğine dair umutları azaltmasının ardından dikkatler bu hafta yayımlanacak ABD enflasyon verisinde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir