Altına düşük tahvil getirisi dopingi

Altın, düşen tahvil getirilerinin değerli metali desteklemesiyle Asya piyasalarında yükselirken piyasa aktörleri parasal sıkılaştırma döngüsünün sona yakın olup olmadığına dair ipuçları için önümüzdeki haftaki Fed toplantısına bekliyor.

Spot altının onsu hafta ortasındaki işlemlerde 1.667 doları test etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Mart ayında bu yıl için zirve seviyesini gören sonrasında Fed’in agresif sıkılaştırma politikalarıyla bu seviyeden yüzde 20 civarında değer kaybeden spot altın dalgalı bir yıl geçirdi. Bu düşüşün, yatırımcıların güvenli liman olarak dolara dönüş arayışıyla bağlantılı olduğu değerlendiriliyor.

Yine de yatırımcılar bir sonraki fiyat hareketini yaratacak katalizörü beklerken bu hafta altında çok fazla değişiklik yaşanmadı.

Salı günü yayımlanan veriler, yüksek borçlanma maliyetlerinin talebi düşürmesiyle ev fiyatlarının 2009’dan bu yana en büyük düşüşünü yaşadığını gösterirken geniş çaplı enflasyon ABD’liler üzerinde baskı oluşturarak Tüketici Güveninin Ekim ayında üç ayın en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi.

Bu durum, Fed’in gelecek ay faiz oranlarını 75 baz puan artıracağı yönündeki beklentileri değiştirmese de gelecek yıl para politikasında muhtemel bir değişikliğe işaret ediyor. Bu yılki faiz artışlarından etki gören faiz getirisi olmayan altın üzerindeki baskıyı biraz azaltabilir.

Commtrendz Risk Yönetim Hizmetleri Direktörü Gnanasekat Thiagarajan, küresel ekonomik yavaşlama beklentilerinin özellikle bu haftaki agresif parasal sıkılaştırmanın ekonomiyi etkilediğine işaret eden verilerle birlikte piyasa katılımcılarını endişelendirdiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir