Altın zayıf ABD verilerinden destek buldu

Altın Pazartesi günü yüzde 0,7 yükseldikten sonra, ABD ekonomisinde zayıflığa işaret eden verilerin Fed’in faiz artırım döngüsünü duraklatacağı yönündeki spekülasyonları artırmasıyla yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1960 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise rekor serisine devam ediyor. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamalara göre 1.364 TL ile yeni tarihi zirvesini gördü.

Altın yatırımcıları, borç tavanı açmazının çözülmesinin ardından bir kez daha ABD para politikasına odaklandı.

Tahvil getirileri ve dolar, rakamların ABD hizmet sektörünün Mayıs ayında ticari faaliyet ve siparişlerin kuruması nedeniyle neredeyse durduğunu ve ödenen fiyatlar göstergelerinden birinin üç yılın en düşük seviyesine gerilediğini göstermesinin ardından Pazartesi günü düştü.

Bu, Fed’in Haziran’da faizleri sabit tutabileceği, ancak gerekirse daha fazla artışa açık kalabileceği yönündeki görüşleri destekledi. Faiz getirisi olmayan altın için daha yüksek faizler genellikle negatiftir.

Spot altın Mayıs ayının ilk yarısında ABD borç tavanı krizinin yarattığı endişelerle 2 bin doların üzerinde seyretmiş devam eden süreçte taraflardan gelen olumlu mesajlarla gerilemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir