Altın yatırımcısında yeni katalizör beklentisi

Altın, yatırımcıların zayıflayan dolar, artan tahvil getirileri ve Fed’in güvercin üyesi Kashkari’den şahin mesajlar gelmesiyle negatif bir görüntü sergiledi.

Spot piyasada güne 1.652 dolardan başlayan ons altın, 1.638 doların altını test etti.

Spot altın sakin bir hafta geçirirken son aylarda önemli bir baskı unsuru olan doların hafifçe güç kaybetmesiyle küçük bir yükseliş sergiledi. Yine de enflasyonla mücadele için agresif bir para politikası izleyen Fed nedeniyle güçlenmeyi sürdüren ABD para birimi değerli metal için önemli bir direnç kaynağı olmaya devam ediyor

Geçtiği bir e-postada, “Fed’in şahinliğinin artık büyük oranda fiyata yansıdığını düşünüyorum” diyen Precious Metals Insights Genel Müdürü Philip Klapwijk, “Bununla birlikte, faizler yükselirken ve dolar güçlü kalmayı sürdürürken altın fiyatlarında kısa vadede büyük bir toparlanma yaşanması ihtimali sınırlı görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de Merkez Bankası’nın son kırk yılın en yüksek seviyesinde seyreden enflasyonu soğutmaya odaklandığını tekrarladı. Tahvil getirileri de Eylül ayı ABD konut rakamlar ve Çarşamba günü yayımlanacak Fed’in Bej Kitabı öncesinden birkaç yılın en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir