Almanya'dan Avrupa'ya kötü haber: Elektrik ancak bize yeter

Almanya’nın en büyük elektrik şebekesi operatörü Amprion’dan, diğer ülkelere elektrik ihracatının kesilebileceği konusunda uyarı geldi. Almanya içinde elektrik dağıtımının devamı için başta Fransa ve Avusturya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine sağlanan elektrikte azalmaya gidilebilir.

Financial Times’a konuşan Amprion’un Teknik İşler Direktörü Hendrik Neumann, Almanya’nın ülke içinde elektrik kesintisine gitmemek için ‘son çare’ olarak ihracatı geçici durdurma yoluna gidebileceğini söyledi. Ancak Neumann, bu senaryonun günler boyunca değil birkaç saatliğine geçerli olabileceğini belirtti.

FRANSA’DA NÜKLEER REAKTÖRLER DEVREYE GİRECEK Mİ?

Almanya’nın elektrik ihracatındaki herhangi bir kesinti veya azalma, 32 nükleer santrali devre dışı olan Fransa’da arz sıkıntısına neden olabilir. Fransa’da hükümet, devre dışı kalan nükleer reaktörlerin yeniden çalışması için operatör grubu EDF’ye baskı yapıyor.

Bakan Bilgin emeklilikte yaş bekleyenlerle ilgili konuştu

Fransa, ocak-mart döneminde elektrik üretiminin yüzde 5’ine eşit olan 6 bin gigawatt saat elektriği Almanya’dan ithal etti. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artış anlamına geliyor.

Geçen yıl 2.6 milyar euro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir