Almanya Merkez Bankası’nın yeni başkanından faiz artış sinyali

Nagel bugün bir gazeteye verdiği demeçte enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seyretmesi durumunda Avrupa Merkez Bankası’nın bu sene faiz artırabileceğini belirtti.

Nagel Die Zeit’a verdiği mülakatta “eğer Mart ayına kadar enflasyonda resim değişmezse para politikasında normalleşmeyi desteklerim” değerlendirmesini yaptı. Nagel ilk adım olarak varlık alımlarının bu sene sonlandırılacağını, ardından yine bu yıl faiz artırımı olabileceğini dile getirdi.

Nagel “Çok geç davranmanın ekonomik maliyeti erken davranmaktan daha fazla olur. Geç kalırsak faizleri daha hızlı biçimde artırmamız gerekebilir, finans piyasaları da daha yüksek volatiliteyle tepki verir” uyarısı yaptı.

Nagel bu söylemiyle AMB Yönetim Kurulu’nun en şahin üyelerinden biri olarak bilinen Klaas Knot’a katıldı. Knot da önceki günlerde verdiği demeçte faizlerin bu yılın dördüncü çeyreğinde artırılmasını beklediğini söylemişti.

Nagel Almanya’da enflasyonun bu sene yüzde 4’ü aşacağı tahmininde bulundu. Bundesbank’ın enflasyon hedefi yüzde 3.6.

AMB Üyesi Francois Villeroy de Galhau bugün son dönemde banka yetkililerinin yaptığı açıklamalara piyasaların aşırı tepki verdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir