Alman sendikadan posta çalışanlarına uyarı grevi çağrısı

Almanya’nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di), Alman Posta İdaresi’ni (Deutsche Post ve DHL) yüksek enflasyona karşı daha iyi ücrete zorlamak için çalışanları 6 Şubat’tan itibaren 2 günlük ikinci uyarı grevine gitmeye çağırdı.

Ver.di tarafından yapılan açıklamada, Alman Posta İdaresi ile daha iyi ücret için kampanyanın bir parçası olarak 19-20 Ocak’ta yapılan ilk uyarı grevinden sonra 6 Şubat’ta iki günlük bir greve gitme çağrısı yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, iş bırakmalara 6 Şubat Pazartesi günü Berlin, Rostock ve Münih’te ve 7 Şubat Salı günü de Dortmund, Hamburg, Saarbrücken, Polch (Koblenz), Nürnberg, Frankfurt/Main ve Stuttgart şehirlerinde “grev mitingleri”nin eşlik edeceği bildirildi.

Ver.di Başkan Yardımcısı ve Başmüzakerecisi Andrea Kocsis, konuya ilişkin değerlendirmesinde, grevin yine işverenlere çok net bir uyarı sinyali olduğunu vurgulayarak, “Çalışanlar talepleri için mücadele etmeye hazır ve şimdi güçlü bir maaş artışıyla sonuçlanacak bir müzakere turu bekliyorlar.” ifadesini kullandı.

Sendika ne istiyor

Ver.di sendikası, Deutsche Post AG alt maaş dilimlerinde yer alan yaklaşık 160 bin çalışan için yüzde 15’lik bir ücret artışı talep ediyor.

Bu maaş gruplarında temel aylık maaş brüt olarak 2 bin 108 avro ile 3 bin 90 avro arasında bulunurken, Ver.di, bu maaşlı çalışanların net gelirlerinin büyük bir bölümünü gıda ve enerjiye harcamak zorunda oldukları için yüksek enflasyondan özellikle etkilendiğinin altını çiziyor.

Öte yandan konuya ilişkin üçüncü tur müzakerelerin 8-9 Şubat’ta yapılması bekleniyor.

Deutsche Post AG çalışanları, ikinci tur müzakerelerde ilerleme kaydedilememesi nedeniyle Ver.di’nin çağrısının ardından 19-20 Ocak’ta iki günlük greve gitmişti.

Deutsche Post DHL Grubu, dünya çapında yaklaşık 590 bin kişiyi istihdam ediyor.

Almanya’da 2022’de ortalama enflasyon yüzde 7,9’la 1951’den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir