AKLease’den, 100 milyon euroluk sendikasyon kredi anlaşması

AKLease, Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ile toplam 100 milyon euroluk sendikasyon kredi anlaşmasına imza attı.

5 yıl vadeli bu kredi enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve KOBİ’lerin yatırımlarını finanse etmek için kullanılacak.

Kredi katılımcıları arasında lider etki yatırımı yöneticisi BlueOrchard Finance Ltd’nin bağlı fonu BlueOrchard Mikrofinans Fonu (BOMF), European Financing Partners (EFP) aracılığıyla Oesterreichische Entwicklungsbank (OeEB) ve FMO aracılığıyla katılan kurumsal yatırımcılar bulunuyor.

Kredinin yaklaşık yüzde 80’i yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ürünleri için kullanılacak. Geri kalan kısım, AKLease’in başlıca yeni ekipman ve uzun vadeli varlıklar kiralayan mikro ve KOBİ müşterilerine ayrılacak.

Anlaşmanın imza töreninde konuşan AKLease Genel Müdürü Çetin Düz, “Şirket olarak başta makine, enerji, tekstil ekipmanları olmak üzere enerji verimliliği ve atık yönetimine katkı sağlayacak yeni yatırımları odağımızda tutuyoruz. Yatırım büyüklüğü fark etmeksizin tüm yatırım değerlendirmelerinde çevresel etikleri göz önüne alarak ilerliyoruz. Çevreye olumsuz etki yaratan sektör ve yatırımları politika olarak değerlendirme dışında tutuyoruz. Aldığımız bu yeni kredilerle de yeni yatırımları finansal açıdan desteklerken sürdürülebilirliği de eş zamanlı desteklemek istiyoruz. Arka arkaya imzaladığımız kredi anlaşmaları da bize bu yolda büyük bir güç katıyor” dedi.

FMO’da Impact (P4i) Yönetici Ortaklıkları Ruhi Coşgun, “ Bu kredi sayesinde, AKLease yeşil portfolyosunu daha da geliştirebilecek ve ayrıca FMO’nun yetkilendirmesi doğrultusunda mikro ve KOBİ müşterilerinin iş yaratmasında ve tutmasında yardımcı olabilecek” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir