Akbank’tan 3. çeyrekte piyasa beklentisi üzerinde net kâr

BLOOMBERG HT – ARAŞTIRMA

Akbank 2022 yılının üçüncü çeyreğinde piyasa beklentisi olan 16,6 milyar TL’nin üzerinde 17,07 milyar TL net dönem kârı elde etti. Böylece banka geçen yılın ilk 9 ayına göre kârını yüzde 420 artırarak 38,2 milyar TL’ye yükseltti. Şirketin öz kaynak kârlılığı yüzde 51,5 seviyesine, aktif kârlılığı ise yüzde 5,6’ya çıktı. Bankanın çeyreksel bazda aktif kârlılığı yüzde 6,7, öz kaynak kârlılığı ise yüzde 59,6’ya yükseldi.

Müşteri kazanımlarındaki ivmenin devamlılığıyla ücret gelirlerinde güçlü bir performans sergileyen şirketin, sermaye yeterlilik oranı da yüzde 19,3 seviyesinde gerçekleşti.

Bankanın kredi aktivitesinde yavaşlama görülürken, devam eden maliyet baskısı ile operasyonel giderlerinde çeyreksel bazda yüzde 27’lik artış yaşandı. Enflasyon muhasebesi konusunda banka; regülasyonun henüz uygulanmaya konulmadığı yılın ilk 9 ayında enflasyona göre düzeltilmiş öz sermaye karlılığının yüksek tek haneli seviyede olduğunu belirtti.

Akbank’ın gelirleri yılın ilk 9 ayında yüzde 240 oranında arttı

Akbank, 2022 yılının ilk 9 ayında gelirlerini yüzde 240 oranında artırarak 52,3 milyar TL’ye yükseltti. Şirketin swap dahil ve TÜFE hariç net faiz geliri yüzde 176 artışla 15,1 milyar TL ve TÜFE’li menkul geliri yüzde 428 artışla 7,7 milyar TL’ye çıktı.

TÜFE’li ve değişken faizli menkullerin toplam TL menkuller içindeki oranı yüzde 80’e ulaştı. TÜFE’ye endeksli menkuller yüzde 65 Ekim-Ekim enflasyon ile değerlenirken, TÜFE’li menkuller 99 milyar TL’yi buldu.

Müşteri artışları öncülüğünde bankanın TL mevduat büyümesi sürerken, mevduatlar toplam pasifler içerisinde yüzde 63’lük paya sahip oldu. Kuvvetli mevduat bazı ve KKM etkisi ile TL kredi/mevduat oranında yılbaşından bu yana 23 puan iyileşme görüldü.

Bankanın çeyreksel swap dahil net faiz marjı yılın ilk 9 ayında yılbaşından bu yana 386 baz puanlık artış ile yüzde 7,09 seviyesine çıktı.

Ücret ve komisyon gelirlerinde güçlü seyir sürüyor

Bankanın ücret ve komisyon gelirleri tarafında güçlü seyri devam etti. Net ücret komisyonlar yılın ilk dokuz ayında geçen yıla göre yüzde 78 artışla 7,7 milyar TL oldu. Bu dönemde LLY komisyon geliri bilançoda yer almadı. Çeyreksel bazda ise komisyon gelirlerinde yüzde 20’lik büyüme görüldü.

Operasyonel giderler tarafında çeyreksel bazda yüzde 27’lik artış yaşanırken, toplam gider ilk 9 ayda 12,8 milyar TL’ye çıktı.

Banka 2022 yılına dair tahminlerinde revizyona gitti. Akbank 2022 yılında; yüzde 50 üzerinde TL kredi büyümesi, yabancı para kredide küçülme, net faiz marjında yaklaşık yüzde 7’lik seviye ve öz kaynak kârlılığında ise yaklaşık yüzde 50’li seviyeler öngörüyor.

Sendikasyon kredisi açıklaması

Akbank’tan çarşamba akşamı KAP’a yapılan açıklamada iki dilimden oluşan 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlandığı bildirildi.

Kredininin toplam maliyetleri dolar cinsi için Sofr+%4,25 ve euro cinsi için Euribor+%4,00

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir