ABD'de şok iflas! Tüm dünyayı sarstı: En büyük bankalardan biriydi…

11.03.2023 10:24 Son Güncelleme:

ABD’de teknoloji ve bilişimin merkezi Silikon Vadisi’nin en önemli bankalarından Silicon Valley Bank (SVB) ülke tarihinin en büyük iflaslarından birini gerçekleştirdi.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (Federal Deposit Insurance Corporation-FDIC) hızla bankanın varlıklarını ve hesaplarını devralırken, SVB’nin başarısızlığı genel piyasayı fena halde sarstı.

Bankada tüm sigortalı mevduat sahiplerinin en geç 13 Mart’ta mevduatlarına tam erişime sahip olacağı açıklandı.

SVB’nin modern ABD tarihindeki en büyük ikinci banka başarısızlığı olduğu bildiriliyor.

Altında büyük sıçrama! Nedeni bu haberde: İşte önümüzdeki hafta beklenenler…

Analistlere göre SVB, önde gelen teknoloji finansörlerinden biriydi ve başarısızlığı, Fed’in enflasyonla mücadelesinde izlediği agresif yürüyüş döngüsünün potansiyel istenmeyen sonuçlarını gösteriyor.

İFLAS NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Merkezi Santa Clara, California’da bulunan ticari bir banka olan Silicon Valley Bank (SVB), SVB Financial Group’un (eski adıyla) bir yan kuruluşu ve bir banka holding şirketiydi. S&P 500 endeksinin bir üyesiydi. 10 Mart 2023’te Mevduatlarında başarısız oldu ve Amerikan finans tarihindeki en büyük ikinci banka iflasında Federal Mevduat Sigorta Şirketi tarafından alacaklılığa alındı.

Şirket, teknoloji şirketlerine kredi vermeye, teknoloji ve biyoteknolojiye yatırım yapan girişim sermayesine, gelire dayalı finansmana ve özel sermaye şirketlerine birden fazla hizmet sağlamaya ve aynı zamanda kendi iç piyasasında yüksek net değerli bireyler için özel bankacılık hizmetlerine odaklanıyordu.

Mevduat almaya ve kredi vermeye ek olarak banka, bazen firmanın ticari bankacılık müşterilerine yatırım yapan risk sermayesi ve özel sermaye bölümleri işletiyordu.

Banka , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 29 ofisi ve Hindistan, Birleşik Krallık, İsrail, Kanada, Çin, Almanya, Hong Kong, İrlanda, Danimarka ve İsveç’teki ofislerinden faaliyet göstermekteydi.

DOMİNO ETKİSİ KORKUSU

Küresel döviz mevduatları ve finansal piyasalar yatırımcılar belirsiz bir hafta sonuna girerken çok gergin. 1983’te kurulan 40 yıllık piyasa gözlemcisi, SBV banka başarısızlığının sonuçlarının henüz ilk aşamalarında olabileceğinden şüpheleniyor.

Analistler ayrıca SVB’nin çöküşünün Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğinin sinyalini verebileceğine dikkat çekiyor. Şimdi ABD’de düzenleyicilerin Fed’in nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir