ABD enflasyon verisi ne kadar, yüzde kaç oldu? ABD enflasyon beklentisi ne yöndeydi?

10.05.2023 15:33 Son Güncelleme:

Artış, Fed’in yüzde 2 hedefinin önemli ölçüde üzerinde olacak. Fed, enflasyonu düşürmeye çalışmak için faiz oranlarını yükseltiyor. Ancak merkez bankası, oranları çok yüksek ve çok hızlı artırarak ekonomiyi durgunluğa gönderme riskini alıyor. Geçen hafta Fed, Haziran’daki bir sonraki toplantısı öncesinde gelen verileri değerlendireceğini söyleyerek karışık sinyal verdi. Peki, bugün açıklanan veriler ne oldu?

ABD ENFLASYON VERİSİ NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLDU?

Piyasaların merakla beklediği enflasyon verisi bugün duyuruldu. Bu hafta küresel piyasaların yönü açısından oldukça önemli bir veri olan enflasyon verisi 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü saat 15.30’da açıklandı. ABD’de aylık TÜFE Nisan’da yüzde 0,4 oldu ve beklenti düzeyinde gerçekleşti. Nisan’da yıllık TÜFE ise yüzde 4.9 olarak açıklandı.

ABD ENFLASYON BEKLENTİSİ NE YÖNDEYDİ?

Bloomberg’in tahminlerine göre, Nisan ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) önceki yıla göre yüzde 5 artarak Mart’ın yıllık kazancına denk gelmesi bekleniyor. Bir önceki aya göre, tüketici fiyatlarının Mart ayında görülen aylık yüzde 0,1’lik artıştan Nisan ayında yüzde 0,4 artması bekleniyor. Ana enflasyon (Yıllık): Mart ayındaki yüzde 5,0’ten değişmemesi bekleniyor. Ana enflasyon (Aylık): Mart’taki yüzde 0,1’e karşı yüzde 0,4 artış bekleniyor. Çekirdek enflasyon (Yıllık): Mart ayındaki yüzde 5,6’ya karşı beklenti yüzde 5,5’lik artış. Çekirdek enflasyon (Aylık): Mart ayındaki yüzde 0,4’a denk bir artış bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir