ABD ekonomisi üçüncü çeyrek büyümesi beklentiyi aştı

27.10.2022 15:55 Son Güncelleme:

ABD’de ekonomik büyüme, ticaret açığında genişlerken üçüncü çeyrekte toparlandı. Ticaret Bakanlığı Perşembe günü yaptığı ön büyüme tahmininde, gayri safi yurtiçi hasılanın son çeyrekte yıllık yüzde 2,6 oranında arttığını duyurdu. Beklenti yüzde 2,3 büyüme şeklindeydi.

Bakanlık, veriyle, üretimde art arda iki çeyreklik düşüşün sona erdiğini ve bunun ekonominin resesyonda olduğu endişelerini artırdığını açıkladı.

Kişisel tüketim harcamaları ile ölçülen tüketici harcamaları, ikinci çeyrekteki yüzde 2′den azalarak, çeyrekte yüzde 1,4′lük bir artış kaydetti. Gayri safi özel yurt içi yatırımlar ikinci çeyrekte yüzde 14,1 düştükten sonra trendini sürdürerek yüzde 8,5 düştü. Artı tarafta, ihracat yüzde 14,4 artarken, ithalat yüzde 6,9 düştü.

Tüketici davranışını ayarlayan bir yaşam maliyeti ölçüsü olan zincir ağırlıklı fiyat endeksi, çeyrek için yüzde 4,1 arttı.

Son dakika! Avrupa Merkez Bankası faiz kararını duyurdu

Ayrıca, Fed için önemli bir enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, önceki çeyrekteki yüzde 7,3 seviyesinden keskin bir düşüş göstererek yüzde 4,2 arttı.

Fed’in gelecek haftaki toplantısında art arda 4. 75 baz puanlık faiz artırımı bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir