AB, Rus bankaları için SWIFT'e alternatif mi sunuyor?

Rus medyasında “telefon, faks veya e-posta gibi uzmanlaşmamış finansal mesajlaşma kanallarıyla” Rus bankalarına SWIFT’e alternatif sunulacağı belirtildi.

RBK haber kaynağının yayımladığı belgede, Avrupa Birliği (AB) yaptırım listesinde olmayan bankaların, işlemlerinin de yaptırıma tabi olmaması durumunda bu kanalları Avrupa finans kuruluşlarıyla iş yapmak için kullanabileceği belirtiliyor.

Belçika merkezli SWIFT, dünya çapında finansal işlemlere olanak sağlayan yüksek güvenlikli bir mesajlaşma sistemi olarak işlemde. Geçen yıl AB, Ukrayna ile ilgili yaptırımların bir parçası olarak on önemli Rus bankasının sistemle bağlantısını kesti. Bu borç verenler esasen ne döviz alabilirler ne de yurt dışına varlık transfer edebilirler. Bağlantısı kesilen bankaların listesindeRosselkhozbank, Sberbank, VTB, Otkrytie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank, VEB.rf ve MKB gibi bankalar var. Kuruluşlardan dokuzu, AB finans kuruluşlarının kendileriyle işbirliği yapmasını yasaklayan engelleme yaptırımlarına da tabi.

Bu hafta hangi yatırım araçları kazandırdı?

Ayrıca yakın zamanda Tinkoff Bank, Rosbank, Alfa Bank, VBRR ve Far East Bank’a da benzer cezai tedbirler uygulandı. Bu kredi verenler ayrı bir kararla SWIFT ile bağlantısı kesilmezken, yaptırımların engelleyici niteliği onların da sistemi kullanmalarını engelleyecek.

Ancak RBK’ya göre, SWIFT ile bağlantısı kesilen ancak engelleme yaptırımlarına tabi olmayan Rus Rosselkhozbank, AB’nin açıklamasını kendi avantajına kullanabiecek. SWIFT geçen yıl Haziran ayında Rosselkhozbank’a hizmet vermeyi durdurdu, ancak Kasım ayı başlarında Rusya’nın borç verene yönelik yaptırımları kaldırmayı ve bankayı yeniden sisteme bağlamayı önerdiğine dair raporlar ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir