AB/Borrell: Rus rezervleri Ukrayna’nın inşaasında kullanılmalı

Avrupa Birliği’nin (AB) dış politikadan sorumlu yetkilisi Josep Borrell, AB tarafından dondurulan Rusya’ya ait Döviz rezervlerinin Ukrayna’daki savaş sona erdiğinde ülkenin yeniden inşa edilmesi için kullanılabileceğini ifade etti.

AB ve birlikte hareket eden Batılı devletler, Rusya’nın “özel askeri operasyon” olarak nitelendirdiği Ukrayna işgali nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın uluslararası rezervlerinin bir kısmını dondurmuştu.

Borrell, Financial Times gazetesinde yayımlanan söyleşide AB’nin, ABD’nin Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından Afganistan Merkez Bankası’nın varlıkları ile yapmış olduğu gibi, Rusya Merkez Bankası’nın rezervlerine el koymasının mantıklı olacağını söyledi.

Borrell, “Elimizde mevcut bir para var ve birinin bana bu uygulamanın Afgan parasına uygulanabilirken Rus parasına neden uygulanamayacağını açıklaması gerekiyor” dedi.

Washington, Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele geçirmesinin ardından Afganistan Merkez Bankası’nın varlıklarını dondurmuştu.

ABD, bu varlıkların bir kısmı ile Afgan halkına yardımda bulunmayı, kalan kısmını ise Taliban’a karşı açılmış terörizm bağlantılı davalarda kullanmayı düşünüyor.

Rusya Maliye Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada ülkenin altın ve dövizden oluşan 640 milyar dolar değerindeki rezervlerinin yaklaşık 300 milyar dolarlık kısmının yaptırımla kapsamında ABD, AB ve müttefik ülkelere tarafından dondurulduğunu fakat el konulmadığını açıklamıştı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina da Duma’da yaptığı konuşmada, “Altın ve döviz rezervlerimiz eşi görülmemiş bir şekilde donduruldu. Bununla ilgili tüm dava süreçlerini hazırlıyoruz zira bu kadar büyük bir ülkenin rezervlerinin dondurulması küresel ölçekte eşsiz bir durum” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.