700 bin kamu işçisine zam görüşmeleri

“Toplu iş sözleşmesi çalışması hafta başında bakanlığa teslim edilecek.” Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın bahsettiği, kamu işçisine yönelik talepler. Ücretlere 2023-2025 dönemi için zam yapılacak. Kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren bu süreçte önemli bir adım daha geride kaldı.

İşçi kesimi talepleri hazırladı. O metinde yaklaşık 18 başlıkta talepler var. Taban ücretleri ile ilgili iyileştirme, refah payı, ilk 6 ayla ilgili talep edilecek zam ve sosyal yardımlar onlar arasında. Şimdi o metin bakanlığa gönderilecek.

700 bin işçi, karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçileri kapsıyor.

Sözleşmelerin bir bölümünün süresi ocakta sona erdi, geri kalanı da mart ayında bitecek. Şimdi önce işçinin hazırladığı talepleri içeren metin, önümüzdeki hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilecek. Ardından bakanlık, işçinin talebini inceleyecek ve görüşmeler için takvim belirlenecek.

700 bin kamu işçisi için zam toplantısı başladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir