7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?


1- Enflasyonda yükseliş serisi 16. ayında

Türkiye’de tüketici enflasyonu yıllık bazda yükselişini 16. aya taşıyarak son 24 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Eylül ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,45 arttı. Aylık enflasyon Ağustos’a göre yükselişe geçerek yüzde 3,08 oranında gerçekleşti.


2 – ABD’de tarım dışı istihdam Eylül’de tahminleri aştı

ABD’de tarım dışı istihdam Eylül’de 263 bin ile tahminlerin üzerinde arttı, işsizlik oranı yüzde 3,7’den 3,5’e geriledi. Tahminlerden iyi gelen istihdam verisi, Fed’den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisini güçlendirdi.


3- OPEC+’dan 2 yılın en büyük üretim kesintisi


OPEC+ Bakanlar Komitesi toplantısından günlük 2 milyon varillik üretim kesintisi kararı çıktı. Bu, 2020 yılından bu yana OPEC+’nın en büyük üretim kesintisi olacak.

4 – İngiltere’den vergi planında geri adım

İngiltere’de Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, yılda 150 bin sterlin üzeri kazananlardan alınan yüzde 45’lik gelir vergisinin kaldırılması konusunda ilerlemeyeceklerini belirtti. Sterlin açıklama sonrası dolar karşısında değer kazandı.

5 – İmalatta daralma 7. ayında

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Eylül’de 46,9’a geriledi ve yavaşlamanın üçüncü çeyrek sonunda daha belirgin hale geldiğine işaret etti. Daralma 7. ayda da devam ederken kırılgan talep koşulları ve enflasyonist baskılar, Eylül ayında hem üretim hem de yeni siparişlerde yavaşlamaya yol açan temel faktörler oldu.

6 – Döviz rezervlerinde rekor düşüş

Küresel döviz rezervi doların diğer rezerv para birimlerine karşı güçlenmesi ve merkez bankalarının döviz satışlarıyla rekor düşüş kaydetti.

7 – IMF Başkanı Georgieva: Resesyon riskleri artıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomik büyüme tahmininin gelecek yıl için düşürüleceğini belirterek, resesyon risklerinin arttığını, dünya ekonomisinin yaklaşık üçte birini oluşturan ülkelerin bu yıl veya gelecek yıl en az iki çeyrek art arda daralma yaşayacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir