7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- Merkez Bankası’nda yeni Başkan Gaye Erkan

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan atandı. Böylelikle Erkan, TCMB’nin ilk kadın başkanı oldu.

2- KKM’ye prim ‘freni’

Kur korumalı mevduatlar önden prim ödemesi uygulamasının sonlandırıldığı haftada TL bazında 2 ayın en yavaş artışını kaydetti. Dolar bazında ise kur korumalı mevduatların gerilediği görüldü.

3- Çaya yüzde 43 zam geldi

Çaykur, çaya ortalama yüzde 43 zam yaptı.

4- TCMB’nin net rezervi tarihi düşük seviyeye indi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın net rezervi eksi 5,7 milyar dolarla tarihi düşük seviyeye geriledi.

5- Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

Dünya Bankası Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nun Haziran sayısında Türkiye için büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2,7’den yüzde 3,2’ye yükseltti. Banka ABD’nin büyümesinin ise 2024’te yavaşlamasını beklediğini kaydetti.

6- Enflasyonda doğalgaz etkisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Tüketici fiyat endeksi tarafında doğalgaz fiyatları için ‘sıfır fiyat’ yönteminin uygulanması etkili oldu.

7- Mehmet Şimşek’ten ilk mesaj

Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Mehmet Şimşek bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Nureddin Nebati’den devraldı. Bakan Şimşek ilk açıklamasında “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir