7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?


1-Konut satışlarında son bir yılın en sert düşüşü

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,9 azalarak 113 bin 402 oldu. Konut satışlarında İstanbul 19 bin 89 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Veri, son bir yılın en sert düşüşü olarak kaydedildi. İpotekli konut satışları yüzde 43 geriledi.

2-Yıllık cari açık 4 yılın zirvesine çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ağustos ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerine göre, bu dönemde aylık cari açık 3,11 milyar dolarla beklentilerin altında kaldı. Yıllık cari açık ise 40 milyar doları aşarak 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

3-IMF Türkiye’nin büyüme tahminini 2022 için yükseltti, 2023 için düşürdü

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin 2022 yılı için büyüme beklentisini yükseltirken, 2023 yılı için aşağı çekti. Raporda Türkiye için enflasyon tahminleri yükseltildi. Kurum 2023 yılı küresel büyüme tahminini ise aşağı yönlü revize etti ve en kötüsünün henüz görülmediği uyarısı yaptı.

4-Çin’de tüketici enflasyonu son iki yılın en hızlı artışını gösterdi

Ulusal İstatistik Bürosu Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’de tüketici fiyatlarının domuz eti fiyatlarının artmasıyla iki yıldan fazla bir süre içinde en yüksek hızda arttığını söyledi.

Eylül ayında tüketici fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı. Analistler, bir önceki ay yüzde 2,5 olan artışın yüzde 2,9’a çıkacağını tahmin ediyorlardı.

5-Fed tutanaklarında ‘enflasyonla mücadelede maliyet’ vurgusu

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 20-21 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

Fed, son toplantısına ait yayımladığı tutanaklarda, “enflasyonu düşürmek için çok az önlem almanın maliyetinin, çok fazla önlem almanın maliyetinden “büyük olasılıkla” daha yüksek olduğu vurgulandı.

6-ABD’de ÜFE Eylül’de tahminleri aştı

ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) Eylül’de aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 8,5 artarak tahminleri aştı. Enflasyondaki bu artış, Fed’in agresif faiz artış patikasına devam edeceği sinyali verdi.

7-İngiltere Maliye Bakanlığında koltuk değişimi

İngiltere’de görevden alınan Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in yerine Jeremy Hunt getirildi.

Böylelikle, Jeremy Hunt, İngiltere’de 1 yılda göreve gelen dördüncü Maliye Bakanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir