3 yıl sonra ilk kez! Japonya'da şirket iflasları artışa geçti

Tokyo Shoko Research, Japonya’da şirket iflaslarının Nisan-Eylül döneminde bir önceki yıla göre yüzde 6,9 arttığını raporladı. Araştırma şirketinin anket verileriyle elde ettiği sonuca göre, bu dönemde iflaslar 3.141’e yükseldi.

Tokyo merkezli kuruluş, artışın, şirketlerin COVID-19 pandemisine yanıt olarak hükümetten aldıkları mali yardımları geri ödemede yaşadıkları zorluklardan kaynaklandığını söyledi.

İflas eden şirketlerin bıraktığı toplam yükümlülükler, altı aylık dönemde üç kat artarak 1,74 trilyon yen (11.7 milyar dolar) oldu.

Trafikte kişi bazlı poliçe hazırlığı

Bir Tokyo Shoko Research yetkilisi, şirketin Ağustos ayından bu yana yenin ABD doları ve diğer önemli para birimleri karşısında zayıflamasının yol açtığı yüksek hammadde fiyatlarından kaynaklanan iflas vakalarının arttığını gördüğünü aktardı.

Sanayi bazında, ulaştırma sektörü, yüksek yakıt fiyatlarının tetiklediği üç yıldaki ilk artış için yüzde 42.1 artışla 162 iflas vakası bildirdi.

Buna karşılık, emlak sektörü yüzde 5.4 düşüşle 104 vaka kaydetti ve 30 yılın en düşük rakamı oldu.

Eyalete göre, Hokkaido ve Kyoto da dahil olmak üzere 29’u iflas sayısında artış görürken, Osaka ve Hiroşima da dahil olmak üzere 16’sında sayı azaldı.

Diğer iki vilayet olan Shizuoka ve Nagasaki’deki sayı sabit kaldı.

Araştırma firmasına göre, yalnızca Eylül ayında ülkedeki iflas sayısı bir önceki yıla göre yüzde 18,6 artarak 599’a yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir