2021 yılının en girişimci ve yenilikçi üniversitesi, ODTÜ oldu

Hande Berktan

2021 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) 83,7 puanla ilk sırada yer aldığı sırlamada, ikinci sırada 75,7 puanla Sabancı Üniversitesi ve onu 72,5 puanla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) izledi. Endeks, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarını ölçüyor.

TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan 2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksine dair Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ““Bu endeks, üniversitelerin birçok açıdan performansını ölçerek etki analizi çalışmalarına da önemli girdiler sağlıyor. Biz bu çalışma ile üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylelikle de girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz. AR-GE ve yenilik ekosistemi aktörlerinin performanslarının düzenli takip edilmesinin ve ölçülmesinin, kamu kaynak kullanımının gerekçelendirilmesini sağlayan etki analizi çalışmalarını tamamlayıcı önemli girdiler sunmakta.Etki analizi orta ve uzun vadeli sonuçları irdeleme imkanı sunarken, performans analizleri ise kısa ve orta vadeli çıktıları takip imkanı yaratmakta ve ihtiyaca cevap verecek şekilde yapılandırılmış verilerin üretilmesini sağlamaktadır.Özellikle TÜBİTAK’ın bu alanda verdiği önemli desteklerin de katkısıyla, akademide girişimcilik ekosistemi ciddi bir atılım ve hareketlilik içinde. Elbette bu iş arz-talep işi. Akademisyen ve araştırmacılar da artık çalıştıkları kurumlarda girişimciliğe, yenilikçiliğe dair fırsat ve kaynakların olduğu yerlerde toplanıyor. Dolayısıyla artık üniversitelerimiz için, girişimci ve yenilikçi olmak bir tercih meselesi değil, bir zorunluluk” diye konuştu.

Endeks nasıl hazırlanıyor?

Girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi sıralaması öğretim üye sayısı 50’nin üzerinde olan 191 üniversiteden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti, 9 aylık bir çalışmayla değerlendirilmekte. TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, YÖK, Savunma Sanayii Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, TAGEM, TENMAK, TÜBA, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve üniversitelerinde aralarında bulunduğu 287 kurum katkılarını sunmakta.

Bu yıl endeks etkileşimli grafikler ile açıklanıyor

TÜBİTAK’ın web sayfasından ulaşılabilen endeks ‘bilimsel teknolojik araştırma yetkinliği’, ‘fikri mülkiyet havuzu’, ‘işbirliği ve etkileşim’ ile ‘ekonomik ve toplumsal katkı’ olmak üzere dört boyutta 23 göstergeye göre kritere göre oluşturulmakta.

2021 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde yer alan ilk 10 üniversite ve puanları;

Sıra Üniversite Toplam Puan

1 ODTÜ 83,7

2 Sabancı Üniversitesi 75,7

3 İTÜ 72,5

4 Bilkent Üniversitesi 68,3

5 YTÜ 67,0

6 Koç Üniversitesi 65,5

7 GTÜ 62,7

8 Boğaziçi Üniversitesi 62,3

9 İYTE 59,7

10 Özyeğin Üniversitesi 58,2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.